
Kvalitní potraviny a jejich značky
Jak poznat kvalitní jídlo? Kdo spravuje značky kvality?
Dne 24.5.2023 proběhl na Ministerstvu průmyslu a obchodu seminář na téma "Inovace v čase krize", s prezentací JUDr. Petry de Brantes, advokátky a společníka KOREJZOVA LEGAL.
Systém jednotné patentové ochrany zavedla Evropská unie, proto se ho nemohou účastnit nečleni EU, jako je Švýcarsko, Norsko a Turecko, a po Brexitu i Velká Británie. Kromě toho se nového systému nebudou účastnit ani Chorvatsko, Polsko, Španělsko, ačkoliv jsou státy EU. Česká republika Dohodu o Jednotném patentovém soudu (UPCA) zatím neratifikovala, proto jednotný patent na území ČR ještě platit nebude. Uživatelé z ČR však mohou o jednotný patent žádat s tím, že jednotný patent se bude týkat těch členských států EU, které Dohodu ratifikovaly. K 1. červnu 2023 se nového systému zúčastní 17 členských zemí EU, půjde o Rakousko, Belgii, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francii, Německo, Itálii, Lotyšsko, Litvu, Lucembursko, Maltu, Nizozemsko, Portugalsko, Slovinsko a Švédsko.
Od 1. června 2023 zahájí svoji činnost Jednotný patentový soud (UPC) a bude tím zároveň spuštěn celý systém jednotné patentové ochrany (UPP) v Evropě. Jednotný patent je právní titul, který poskytne jednotnou ochranu ve všech zúčastněných zemích na základě jednotného kontaktního místa, což poskytne obrovské nákladové výhody a sníží administrativní zátěž, zejména co se týče každoročních poplatků za obnovu.
Důkazy o užívání musí prokázat jasnou spojitost mezi řádným užíváním ochranné známky a příslušnými výrobky a službami. Známka musí být užívána veřejně a navenek a lze připustit předložení důkazů prokazujících užívání třetími osobami, tj. byla-li ochranná známka užívána se souhlasem vlastníka, např. ze strany nabyvatele licence, přidružených nebo dceřiných společností, distribuční společností a nebo užití zprostředkovatelem.